Bölge Müdürlükleri ile Yapılan Değerlerdirme Toplantılarına Devam edildi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen "3. Gümrük Müdürleri̇ Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2002 yılından bu yana güçlü ihracat artışı ile dış ticaretini geliştirdiğini ifade etti.

Tüfenkci, geliştirilen gümrük hizmetleri ile ticaretin daha kolay ve güvenli yapılması için çalıştıklarını vurgulayarak, "2023, 2053, 2071 hedefleri için daha çok çalışmamız, daha etkin yönetim metodlarını uygulamamız, daha yenilikçi yaklaşımları ortaya koymamız gerekiyor." ifadesini kullandı.

Tüfenkci, işlem sürelerinin azaltılmasının ticaret hacmi üzerinde önemli etkisi olacağını belirterek, ithalatta sürenin yüzde 10 azaltılmasının ticareti yüzde 6,3, belge sayısının yüzde 10 azaltılmasının ise ticareti yüzde 11 artıracağı yönünde çalışmalar olduğunu aktardı.

"Kurallar dayatmak yerine hayatı kolaylaştırmalıyız"

Türkiye'nin de taraf olduğu Dünya Ticaret Örgütünün "Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması"nın şubatta yürürlüğe girdiğini anımsatan Tüfenkci, şunları kaydetti:

Kurallar dayatmak yerine, halka hizmet yolunda hayatı kolaylaştırıcı adımlar atmayı esas aldıklarını ifade eden Tüfenkci, "Reform ve icraatlarımız insan odaklı bir anlayışla, yatırım, istihdam ve üretimi önceleyen, refahın daha adil paylaşımını öngören bir Türkiye hedefine hizmet edecektir." dedi.

Tüfenkci, bakanlığın gümrük müdürlerinden beklentilerine de değinerek, işlemler sırasında yaşanan sorunları, bunlar karşısında alınabilecek önlemleri anlattı. Gümrük müdürlerinin işlemler ve hizmetlerde gerektiğinde inisiyati̇f almaları ve çözüm odaklı davranmaları gerektiğini vurgulayan Tüfenkci, "Vatandaşı dinlemenizi ve empati yapmanızı istiyorum. İnsan ve çözüm odaklı çalışın, kapılarınızı daima açık tutun. Gümrükler yolgeçen hanı değildir. Vatandaşı mağdur etmeyin ama güvenlikten asla taviz vermeyin." değerlendirmesinde bulundu.