EĞİTİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Kongo Cumhuriyeti Gümrük Heyeti Eğitim Dairesi Başkanlığını Ziyaret Etti

“Türkiye ve Kongo Cumhuriyetleri Gümrük İdarelerinin İkili Görüşme Programı” sebebiyle ülkemizde bulunan, Kongo Gümrük Heyeti, program kapsamında Eğitim Dairesi Başkanlığına bir ziyaret gerçekleştirdi. Kongo Cumhuriyeti Maliye, Bütçe ve Kamu Malları Bakanlığı İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı  Fulbert Morossa, Gümrük ve Dolaysız Vergiler Genel Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Zephirin Iloki, Gümrük ve Dolaysız Vergiler Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları Şube Müdürü Norbert Mboula Yoka’dan oluşan heyet Eğitim Dairesi  Daire Başkanı Selim ERİNCİK tarafından karşılandı.
 
Eğitim Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda ağırlanan heyete, Başkanlık ve faaliyetleri ile ilgili sunum yapıldı. Sunum öncesi Selim ERİNCİK, Kongo heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, bu tarz iş birliği çalışmalarının, ülkeler arasında ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi için çok önemli adımlar olduğunu ifade etti.
Merkezimizin fiziki koşulları ve düzenlenen eğitimler ile Bakanlığımızın yetki alanları ve verdiği hizmetler hakkında bilgi veren ERİNCİK, konuşmasına şöyle devam etti:
Gümrük ve ticaret konuları uluslararası niteliğe haizdir. Bu anlamda ülkeler arasında bu konulardaki iş süreçleri doğrudan birbirine bağlıdır. Bu nedenle ki sadece bir tarafın iyi ve yeterli olması ticaret akışı bakımından yeterli olmayabilmektedir. Bu gerekçeyle, ülkeler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını biz, bir birlikte gelişme aracı olarak, çok önemsiyoruz.
Bu kapsamda, 2013 yılında hizmete aldığımız şu anda içinde bulunduğumuz modern Eğitim Merkezi’mizde bugüne kadar birçok ülkenin personelini kapsayacak eğitim ve tecrübe paylaşım programları düzenledik. Ülkelerin kendi iş prosedürleri ve insan kaynaklarının geliştirilmesinde kritik rol oynadığını gözlemlediğimiz bu nevi programlara gelecekte de artan bir hızla yer vermeye devam edeceğiz.
Selim Erincik’in ardından söz alan Fulbert Morossa; ülkelerindeki gümrük teşkilatının Maliye Bakanlığı altında örgütlendiğini ifade ettikten sonra, gümrük teşkilatının yapısı hakkında kısaca bilgi verdi. Bakanlığının ortak eğitim projelerine ilgisini dile getiren MOROSSA, Eğitim Dairesi Başkanlığı ile ortak eğitim programları konusunda çalışma yapmak istediklerini ifade etti.
Açılış konuşmalarının ardından, Eğitim Uzmanı Selda Tutar tarafından Başkanlığı tanıtan bir sunum yapıldı. Sunum boyunca Kongo heyetince Başkanlıkça yürütülen hizmet içi eğitim programları ve uluslararası eğitim programlarına dair yöneltilen sorular, Daire Başkanı Selim Erincik ve toplantıda hazır bulunan Eğitim Araştırma-Geliştirme Şube Müdür Vekili Orhan Aydoğan tarafından cevaplandı.
Kongo Gümrük Heyetine Başkanlığın teşkilat yapısı, faaliyetleri ve sürdürülmekte olan projeleri hakkında yapılan sunumun ardından; Başkanlık bünyesindeki dershaneler, bilgisayar sınıfları, konferans salonu, BİDEM sınıfı, kondisyon merkezi, yakın savunma salonu, yüzme havuzu, sauna, konukevi, atış poligonu gezdirilerek bilgi verildi.