Risk Analizi Seminer Programı Düzenlendİ

Risk Analizi Seminer Programı DüzenlendiGümrük ve Ticaret Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı’nın ev sahipliğinde, Türk Konseyi Gümrük İşbirliği Çalışma Grubu faaliyetleri kapsamında 5 ülkeden 11 gümrük uzmanının katılımıyla “Risk Analizi Seminer” programı düzenlendi. Seminere Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Gürcistan gümrük idareleri temsilcileri ve Türk Konseyi Sekretaryasının katılımı ile gerçekleşen ve iki gün süren programda, katılımcı ülkelerin Risk Analizi uygulamalarına dair sunumlar yapıldı.

Eğitim Dairesi Başkanlığı Daire Başkanı Selim Erincik, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Didem Dirlik ile Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ayşe Tuğba Yeşil’in de açılışına katıldığı seminer programı, 05.10.2016 Çarşamba günü yapılan kapanış töreni ile sona erdi.

Seminerin kapanış programında konuşan Daire Başkanı Erincik, gümrük teşkilatlarının uluslararası niteliğe sahip kuruluşlar olduğunu söyledi.
Erincik, gümrüklerde artan dış ticaret hacmi, kısalan işlem süreleri göz önüne alındığında, etkin bir risk analizi modelinin önemine dikkat çekti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak uluslararası bilgi paylaşımına büyük önem verdiklerini söyleyen Daire Başkanı Erincik, bu ve benzer programların; teknik işbirliğinin arttırılmasının yanı sıra, katılımcı ülkeler arasındaki ilişki ve dostluğu pekiştirme noktasında da büyük bir öneme haiz olduğunu ifade etti.

Konuşmanın ardından, Eğitim Dairesi Başkanlığı Daire Başkanı Selim Erincik tarafından, tüm katılımcılara birer plaket takdim edildi.